Obligatoryjne wyposażenie samochodu w naszej ojczyźnie

Oprzyrządowanie pojazdu to czynnik, który ma nie tylko ważki wpływ na komfort poruszania się po drodze, lecz także na bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy.
W związku z tym, każdy wóz zarejestrowany w naszym kraju powinien mieć obowiązkowe wyposażenie, które jest niezbędne w wypadku zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

paliwo

Autor: Umbrela Verde
Źródło: http://www.flickr.com
pasy mocujące

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym obligatoryjnym fragmentem wyposażenia samochodu będzie gaśnica z homologacją o objętości minimum 1 kg. Jej zakup to koszta w granicach 50 zł. Kierowcom, jacy zbagatelizują tę kwestię oraz nie zaopatrzą swojego auta w gaśnicę o należytej pojemności, zagraża kara w formie grzywny do nawet pięciuset złotych. Samochodowa gaśnica musi mieć również ważne badanie techniczne, które ma miejsce raz na rok, aczkolwiek policja nie ma prawa karać Was za nieuregulowanie owej czynności.

dane

Autor: RHEINZINK
Ostrzegawczy trójkąt to kolejny obiekt, który wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu w Polsce.

Jeśli bez spodziewanych efektów szukasz równie nieszablonowego serwisu, to zalecam ten link – zobaczysz, on także jest bogaty w tego typu wpisy.

On też powinien posiadać homologację. W wypadku ostrzegawczego trójkąta karze podlega nie wyłącznie jego brak, lecz też niewłaściwe wykorzystanie. Dużo osób w swoim pojeździe wozi też takie przedmioty jak apteczka, kamizelka odblaskowa, zapasowe koło, lewarek, pasy mocujące obiekty transportowane w bagażniku czy też linę holowniczą. Tak naprawdę te akcesoria nie zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącego niezbędnego ekwipunku auta, dlatego ich brak nie będzie w żaden sposób karany.

Należy jednakże mieć na uwadze, że to wyjątkowo istotne przedmioty, które niejednokrotnie dopomogły wielu kierowcom wyjść z zawiłej sytuacji, dlatego warto mieć je w swoim pojeździe.