Jakie są podstawowe obowiązki właściciela samochodu, żeby legalnie można nim było poruszać po drogach.

Jazda swoim autem po publicznych ulicach będzie się wiązać z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim konieczne jest, żeby samochód był w dobrym stanie, ma to znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania, lecz również dla bezpieczeństwa kierowcy i pozostałych uczestników ruchu. Szczególnie istotne to będzie przy takich podzespołach, jak światła czy hamulce, ewentualne zaniedbania w tej kwestii zakończyć się mogą poważnymi konsekwencjami.

Każdy samochód musi raz na rok przechodzić obowiązkowe badania techniczne, a jako potwierdzenie wbijana jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli podczas przeglądu zostaną znalezione usterki które mogą mieć wpływ na bezpieczną jazdę, to należy je zrobić i ponownie się zgłosić na badanie. Na dużej części stacji niewielkie części do ciężarówek przykładowo takie jak żarówki są dostępne, więc jeśli będzie taka potrzeba można coś takiego kupić i od razu założyć. Poznaj części do ciężarówek. Jeśli awaria będzie poważniejsza, to konieczna może być wizyta w jakimś warsztacie, gdzie zostanie naprawione wszystko co potrzeba.

ciężarówka

Autor: Ingy The Wingy
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym warunkiem poruszania się samochodów po ulicach jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Nie możesz się doczekać kolejnych intrygujących wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie świetną informację – kliknij wynajem autokarów lubelskie w poniższy link i rozkoszuj się czytaniem.

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na dobrowolne i obowiązkowe, każdy z kierowców musi posiadać co najmniej polisę OC. W przypadku jakiegoś wypadku albo stłuczki z innym pojazdem chroni ona poszkodowanego przed finansową stratą. To z tej polisy właśnie wypłacane jest odszkodowanie które umożliwi naprawienie pojazdu po zdarzeniu. Nieposiadanie ubezpieczenia może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami pieniężnymi.

Użyteczny link: ubezpieczenia samochodów ciężarowych.

Przede wszystkim w razie kontroli będzie trzeba zapłacić parę tysięcy za jego brak, a oprócz tego policja z pewnością skonfiskuje dowód rejestracyjny. Znacznie poważniej będzie to wyglądać jeśli się spowoduje jakiś wypadek. Wówczas koszty naprawy będzie trzeba pokryć z własnych pieniędzy, a w przypadku droższych samochodów mogą one wynieść nawet sto tysięcy złotych. Obowiązkową polisę należy wykupić na okres jednego roku, więc pamiętać należy żeby ją regularnie przedłużać.