Jakie kamienie naturalne stosuje się do produkowaniu kuchennych blatów?

Wytrzymały i solidny blat kuchenny jest rozwiązaniem, które znakomicie się sprawdza na długi okres czasu. Do najlepszych jakościowo materiałów na blaty kuchenne na pewno wliczają się konglomeraty i granit.
Blach kuchenny z granitu to najwyższej jakości odmiana, jeśli myślimy o blatach z kamienia naturalnego.

Porady dot. wyboru dachówki

Źródło: Wienerberger
trawertyn

Autor: Industrial Traffic
Źródło: http://www.flickr.com
W wypadku blatów kamiennych do jadalni niezwykle często bierzemy pod uwagę także tego typu kamienie jak przykładowo trawertyn czy marmur, jednak żadna z takich skał jest w stanie dorównać swą jakością granitowi. Trochę mniej znaną alternatywą dla wspomnianego granitu, trawertynu czy też marmuru jest dla przykładu bazalt czy też porfir. Jeśli natomiast chodzi o funkcjonalność i ergonomię eksploatacji, to właśnie granitowe blaty wygrywają z pozostałymi kamieniami naturalnymi. Poza dużą solidnością, odpornością na duże temperatury czy wilgoć, granit, w przeciwieństwie do innych kamieni, nie wymaga impregnacji.

Wynika to z tego, że granit nie jest podatny na nasiąkanie wodą ani innymi substancjami. Znaczy to zwyczajnie, że wykonany z granitu blat kuchenny nie ulega zaplamieniu tłuszczem czy sokiem z owoców lub warzyw. Najwyższa jakość wykonanych z granitu blatów jest powiązana także z ceną większą, niż w przypadku innych kamieni naturalnych, takich jak dla przykładu trawertyn. Należy także mieć świadomość tego, że granit to relatywnie ciężki surowiec, z tego też powodu konieczne jest dobranie odpowiednich mebli.

Konglomerat nazywany jest także kamieniem sztucznym, przy czym w rzeczywistości jest to zmielony kamień naturalny (przykładowo granIT czy też marmur) złączony przy pomocy żywicy poliestrowej albo producent kabli i przewodów elektrycznych cementu. Ponadto w składzie konglomeratu odnajdziemy także przeróżne barwniki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie bardzo wielu wersji kolorystycznych.