Jaką akcyzę powinniśmy uiścić za auto kupione za granicą?

Obowiązek uiszczenia akcyzy mamy wówczas, gdy kupujemy pojazd za granicą, i nie ma tutaj żadnego znaczenia, czy jest to pojazd nowy, czy też używany.
Po sprowadzeniu wozu do Polski będziemy mieć 14 dni na złożenie tzw. deklaracji AKC-U, jednakże powinniśmy zrobić to jeszcze zanim wóz będzie zarejestrowany.

akcyza

Źródło: pixabay.com
kierowcy

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
W przeciągu miesiąca od dnia przywiezienia samochodu trzeba będzie uiścić akcyzę na konto odpowiedniej izby celnej, w tytule przelewu notując „akcyza od pojazdu osobowego” jak też wpisując markę i nr nadwozia auta.

Jeśli żywo zajmuje Cię analizowana w tym tekście kwestia, to ponadto zobacz ofertę na stronie. Niewątpliwie znajdziesz tam coś interesującego dla siebie.

O uiszczeniu akcyzy właściciel pojazdu musi pomyśleć sam, nie oczekując na nakaz organu podatkowego.

Podstawą opodatkowania wspomnianym podatkiem jest, generalnie powiedziawszy, kwota, którą zobowiązani będziemy uiścić za czterokołowiec, przy czym z pewnością nie opłaca się zaniżać kosztów wozu. Newralgiczne znaczenie będzie miał mianowicie średnia rynkowa cena czterokołowca. Dokument, który potwierdzi uiszczenie podatku akcyzowego na obszarze naszego kraju będziemy musieli przedłożyć w trakcie dokonywania rejestracji auta, a zatem warto zachować go. Dokument tenże dostaniemy po złożeniu w urzędzie odpowiedniej deklaracji, podaniu a także dowodu uiszczenia opłaty za dokument poświadczają uiszczenie podatku akcyzowego. W urzędzie musimy też okazać dokument nabycia pojazdu (faktura itd.), dokument identyfikacji wozu wystawiony w kraju członkowskim Unii Europejskiej (karta pojazdu albo inny), dokument wyrejestrowania auta w kraju kupna i tłumaczenia wszelkich dokumentów.

Elektroniczne potwierdzenie uiszczenia akcyzy od auta osobowego kupionego na terenie Unii Europejskiej można także uzyskać online. Dokument taki stanowi podstawę do rejestracji czterokołowca.