Jak wykonywane są kolorowe nadruki na koszulkach?

Od XV wieku gdy zaczęły pojawiać się drukarnie technika drukarska niezwykle mocno się posunęła. Wciąż pojawiają się coraz bardziej nowoczesne technologie które pozwalają na robienie nadruków na nowych, innych niż papier, przedmiotach. Dość modnym rozwiązaniem jest jest sitodruk.

Technika (https://www.arapneumatik.pl/k-7-technika-prozniowa) sitodrukowa była znana w krajach Dalekiego Wschodu już w czasach starożytnych. Jej wielki rozwój nastąpił w XIX wieku w Japonii. To właśnie kraj kwitnącej wiśni uważany jest dzisiaj za ojczyznę tej techniki poligraficznej. Z Japonii sitodruk trafił do Stanów Zjednoczonych, obecnie jest ceniony i chętnie stosowany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Obecnie sitodruk znajduje zastosowanie do realizowania druków na przeróżnego rodzaju materiałach. Ale nie tylko. Należy go zastosować do nadrukowywania wzorów na rzeczach wyprodukowanych z drewna bądź z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe wytwarza się więc, dopasowując je do przeróżnych przedmiotów. Maszyny sitodrukowe różnią się także rodzajem wykorzystanej technologii. Są pośród nich takie, na których można przygotować nadruk tylko na tkaninach, ale też takie pozwalające robić druki na szkle i drewnie. Jest więc ich sporo typów (tutaj przykłady).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko używana w dużych zakładach poligraficznych które zajmują się techniką tego rodzaju. Wielkim wzięciem cieszy się również maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można wykonać jednobarwne nadruki na koszulkach (tu kupisz maszynę do sitodruku). Jakość przygotowanego druku w ogromnej mierze zależy od typu danej farby. W technice sitodrukowej wykorzystuje się aktualnie dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub wodne. Minusem farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po tym jak zostaną one naniesione na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie można je utrwalić.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, dochodzącej do stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to mocno gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest naprawdę trwały.

Spodobała Ci się nasza informacja z www (http://alufinish.pl/pl/o/k/pasywacja-115.html)? Jest nam bardzo miło. Jednocześnie mamy zamiar zaprosić Cię do przejrzenia nowego tekstu o tym samym temacie.

Użycie farb wodnych także pozwala uzyskać trwałe nadruki. Nadruki na koszulkach wykonane techniką sitodrukową nie spierają się nawet po wielokrotnych praniach. Bez wątpienia aktualnie jest to najtrwalsza technika drukowania, która zapewnia naprawdę świetne efekty.