Jak wykonać samodzielnie gipsowe rączki albo nóżki dziecka?

Gipsowe rączki oraz nóżki 3D dziecka moglibyśmy zrobić samodzielnie.
Aby zrobić odlew, będziemy potrzebowali masy do odlewów, gipsu do odlewów, wody w pokojowej temp., pojemnika, w którym będzie mogła się zmieścić nóżka albo rączka dziecka i drewnianej łyżki do mieszania.

silniki

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszej kolejności trzeba zmoczyć wodą rączkę lub nóżka dziecka. Potem do pojemnika należy wsypać torebkę masy. Na rączkę wystarczyłaby jedna saszetka masy, natomiast na nóżkę trzeba użyć dwóch saszetek. Później trzeba odmierzyć ilość wody, która podana jest w instrukcji dołączonej do zestawu. Wodę należy wlewać do masy dosyć energicznie ją mieszając.

Jeśli ten artykuł jest według Ciebie frapujący, to szybko kliknij tutaj i przeczytaj te informacje (https://www.bys.pl/) – w tamtym miejscu też znajdziesz dużo cennych informacji.

W tym celu można by użyć metalowej łyżki albo końcówki łyżki drewnianej. Na początku masa ma kolor fioletowy. Kiedy masa zaczyna jaśnieć, to znakomity czas, w którym należy włożyć rączkę lub nóżkę dziecka do pojemnika z masą. Kiedy masa zmieni własny kolor na biały, trzeba dopilnować, aby przez ten czas dziecko nie robiło żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ jest to czas, kiedy masa się wiąże.

odlew

Autor: Garyy Knight
Źródło: https://www.flickr.com
Odczekać trzeba 1 albo 1,5 minuty do momentu, aż masa zastygnie oraz będzie miała biały kolor. Powoli ruszając pojemnikiem w różnych kierunkach wyciągnąć należy rączkę lub nóżkę dziecka z masy. Po wyjęciu rączki lub nóżki powstanie otwór. Potem do pojemnika trzeba wlać wodę w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać o tym, aby dodawać gips do wody a nie wodę do gipsu. Wsypywać trzeba powoli jedną torebkę gipsu oraz mieszać nie za bardzo intensywnie, aby powietrze się nie dostało do masy. Trzeba pamiętać o tym, aby nie za bardzo długo mieszać oraz niezbyt intensywnie, a jeśli pojawiają się pęcherzyki powietrza, wtedy należy postukać pojemnikiem parę razy o blat stołu. Na samym początku gips jest wodnisty, ale po chwili rozpoczyna gęstnieć. Jeżeli gips zmieni gęstość z wodnistego w płynny jogurt to oznacza, że gotowy jest do wylewania do masy.

Gips należy wlewać w małych ilościach, trzymając pojemnik z masą pod tego typu kątem, żeby gips był lany po ściankach masy. Po uzupełnieniu jednej trzeciej pojemnika gipsem, postukać trzeba o blat stołu tym pojemnikiem i ruszać nim w przeróżne strony, żeby gips dostał się do koniuszków palców.