Jak należy wybierać właściwy kompresor do swoich potrzeb?

Sprężarki powietrza, czyli kompresory, są stosowane od ponad stu lat oraz mają dla siebie zastosowanie w bardzo dużej ilości dziedzin. Jednym z powodów ich ogromnej popularności jest to, że powietrze jest bardzo elastycznym, bezpiecznym, wygodnym i czystym przekaźnikiem energii.
Narzędzia te przeszły już bardzo długą drogę swego rozwoju technologicznego i stały się przez to skuteczne oraz idealne w większej części różnych zastosowań, przy których są one wykorzystywane.

pneumatyka

Autor: Hans Fransen
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jak w przypadku innego rodzaju przyrządów, urządzenia pneumatyczne i sprężarki, które je napędzają, mają oszczędzać czas i pieniądze przy każdym przeprowadzaniu zadania. Większość przyrządów oraz sprzętów wykorzystywanych w tego typu dziedzinie jak pneumatyka jest coraz lepsza i zazwyczaj lżejsza od tradycyjnych przyrządów elektrycznych. Narzędzia pneumatyczne są wykorzystywane w niemalże każdym sektorze gospodarki, bądź też usług zaczynając od przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, a kończąc na przemyśle spożywczym, dentystycznym czy też tekstylnym.
UE

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
lody

Źródło: pixabay.com

Z tego też powodu czasami trudno wybrać odpowiedni sprzęt dla swoich aktualnych potrzeb. Duża część przyrządów i sprzętów zasilanych sprężonym powietrzem wymaga określonego minimalnego ciśnienia do prawidłowej pracy. Przy za małym ciśnieniu, narzędzia te mogłyby w ogóle nie działać lub serwis opon Marex pracować w wolnym tempie. Standardowe urządzenia i sprzęty nie wymagają ciśnienia większego niż 6 do 10 bar. Dobrze jest też wybrać tego typu kompresor, który mógłby generować ciśnienie 20% wyższe od wymaganego.

Najważniejsze w tym przypadku jest ustalenie określonych zapotrzebowań powietrza danego urządzenia, które będzie podłączone pod kompresor oraz kontrolowanie, czy wydajność ekonomiczna (widoczna) sprężarki jest w tym zakresie.