Dlaczego nastąpiła awaria reaktora w Japonii?

W cieniu niezwykle znanej usterki elektrowni Fukushima w kraju Kwitnącej Wiśni oraz rocznicy wybuchu reaktora w Czarnobylu, w atmosferze atomowej histerii, w naszym kraju aktualnie trwa debata publiczna dotycząca rozwoju energetyki atomowej.

Czy posiadamy jakąkolwiek alternatywę dla elektrowni atomowej oraz w jakim szczeblu mogą ją zastąpić odnawialne źródła energii – odpowiedzi odnajdziesz w niniejszym tekście.
materiał

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Zmiany polityki energetycznej wymagają niestety od Polski niektóre przepisy unijne, które obligują nas do ograniczenia poziomu emisji CO2. Obecnie posiadamy jeden z najwyższych w całej Europie. Regulacje unijne wymuszają także potrzebę zapewnienia państwu bezpieczeństwa energetycznego. Jak można przeczytać w raporcie, w 2009 r. aż 93% energii elektrycznej produkowanej w Polsce pochodziła z paliw kopalnych.

Chcesz zaznajomić się z kolejnymi ciekawymi wątkami na zbliżony temat? Żaden problem. Kliknij na łącze do strony (https://souniq.pl/szczotki-listwowe/) i czytaj bez ograniczeń.

Żeby wytworzyć zużywane – obecnie jest to 40 Twh – powinniśmy na rok sprowadzić 13 milionów ton węgla, gdyż swojego mamy niestety zbyt mało, natomiast do 2030 r. zapotrzebowanie na energię wzrośnie aż od około 215 do 220 Twh.

stacja gazowa

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
reaktory

Autor: Chris Hawes
Źródło: http://www.flickr.com
projektanci wspomnianego raportu twierdzą jednak, że elektrownie atomowe rzeczywiście mogłyby stworzyć niebezpieczeństwo, którego innego typu elektrownie nie znają. Tworzone jednak po 11 września 2001 r. elektrownie atomowe są zaopatrzone w tzw. reaktory trzeciej generacji, które są wytrzymałe na zamachy terrorystyczne, zatem wybuch bomby, uderzenie samolotu, czy uderzenie fali morskiej o wielkości 14 metrów oraz dla przykładu trzęsienie ziemi o przyspieszeniu 0,3 g.

Z jakiego powodu więc doszło do awarii w Fukushimie – znajdował się tam reaktor starszej generacji, a trzęsienie ziemi było najpotężniejszym w kraju Kwitnącej Wiśni od czasów, kiedy notowała je historia, czyli od 150 lat. Niestety trudność była oparta na tym, że osłona przed falami tsunami okazała się zbyt mała.